Par zemessardzes pamatapmācību Par zemessardzes
pamatapmācību

Pirmszvērests

Pēc medicīnas komisijas atzinuma iesniegšanas, tev, ļoti iespējams, būs jāpagaida drošības iestādes atzinums, jo tas paņem vairāk laika, nekā ārstu apmeklējums. Šis process var aizņemt mēnesi vai pat vairāk.

Pirms-zvēresta periodā Tu esi zemessarga kandidāts.

Šajā periodā tiek apgūti likumi, ierindas mācība, saņemta forma. Tiek pārbaudītas zināšanas. Kandidāts, kurš nenokārto pārbaudes, var tikt nepielaists pie zvēresta došanas.

Ja visi nepieciešamie priekšnoteikumi izpildīti, kandidāts piedalās zvēresta došanas ceremonijā un kļūst par zemessargu. Tiesa gan, pagaidām vēl neapmācītu.

Kad būs mana pamatapmācība?

Šo jautājumu jāuzdod sava bataljona Personāldaļā. Pamatapmācības nometnes organizē Zemessardzes brigādes un katra to dara, zināmā mērā, neatkarīgi viena no otras, līdz ar ko vienojošas atbildes uz šo jautājumu nav.

Ja izvēlēsies pamatapmācību apgūt 3 nedēļu nometnē, tad tās parasti tiek plānotas vasarā (jūnijs – augusts). Ja izvēlēsies pamatapmācību apgūt pa atsevišķām tēmām nedēļas nogalēs, tad pirmās aktivitātes vari plānot jau pirmajā mēnesī pēc zvēresta došanas.

Rudens sezonā gaidāmas vairākas "lielās mācības", kurās jaunie zemessargi var gūt pirmos iespaidus, kā notiek mācības ārpus tikai viņiem paredzētām nodarbībām.

Bataljoni aktivitātes plāno laikus, visam gadam. Savam nodaļas komandierim vari prasīt gada apmācību plānu, lai laikus rezervētu dienas dienestam.

Pamatapmācības gaita

Ir divas iespējas: pusgadu ilgs apmācību cikls ar mācībām ik pāris nedēļas nogales un vairāku dienu noslēguma nometni vai intensīva 21 dienu nometne. Vari izvēlēties, kas tev pašam ērtāk. Studentiem piemērotāka būs 21 dienu nometne vasarā, savukārt, strādājošajiem piemērotāka var izrādīties "garā programma".

Katrai ir sava priekšrocība. "Garā programma" dod vairāk iespēju atkārtoti izmēģināt ekipējumu, somas komplektēšanu, atsvaidzināt ieroča nešanas un lietošanas nianses, kā arī izbaudīt gadalaiku maiņu. Vēl viena priekšrocība ir papildus laiks iedziļināties apgūtajās tēmās un tās nostiprināt. Pie mīnusiem: nebūs bijusi iespēja tā kārtīgi nogurt. Divas dienas un viena nakts ir diezgan viegli izturams apmācību laiks.

Savukārt, ja pirms 21 dienu nometnes kursants var nebūt piedzīvojis, kā ir nest nepareizi salāgotu somu ar neiestaigātiem zābakiem, var būt sagaidāmi pārsteigumi, ar kuriem var nākties sadzīvot līdz nometnes beigām. Uzņemtās informācijas daudzums būs apjomīgs un var gadīties apgūto atcerēties grūtāk.

"Garā programma", vai 21 dienu nometne: rezultāts ir militāro pamatapmācību apguvis zemessargs. Izmaiņas ir acīmredzamas. 


Par grūtībām

Cik grūta ir pamatapmācība? Pamatapmācības nometne nav īpaši grūta, jo tās mērķis ir cilvēkus apmācīt, nevis izmocīt. Grūtības var sagādāt pārvietošanās ar kājām un ekipējumu, ja kursants ir bijis fiziski nesagatavots. Tomēr jāsaka, nevajag baidīties! - pamatapmācības uz “izcili” pabeidz vairākas meitenes katrā kursā un viņas nebūt nav stiprākas par vīriešiem. Tas, cik apmācības ir grūtas vai vieglas, bieži vien sakņojas kursanta iekšējā motivācijā.

Nogurums ir garantēts, un epizodiski kursanti tiek “nokausēti” vairāk. Tas nepieciešams, lai iemācītos grūtā situācijā nečīkstēt un pārvarēt iekšējos konfliktus. Tieši uz noguruma fona parādās paviršības kļūdas. Būtiska kļūst sistemātiska kārtība, citādi sāk pazust ekipējums. Pamatapmācības nometnes parasti notiek gada siltajos mēnešos, kad silts ir arī naktī.

Nometne ir dzīvi transformējošs piedzīvojums gan kursantiem, gan zemessargiem-instruktoriem, kuri kā kuratori pieskata kursantu nodaļas visu nometnes laiku.

Militārās specialitātes zemessardzē

Pamatapmācības ir pirmais lielais solis zemessarga dienestā. Bet ar to viss tikai sākas. Pēc pamatapmācībām, pēc katra spējam un interesēm nepieciešams apgūt specialitāti. Vairāk par to šajā rakstā.

Lasīt tālāk ➔